Kształtowniki lub kątowniki stalowe to jeden z najbardziej niedocenianych elementów wystroju i aranżacji pomieszczeń i budynków.
Ich podstawową funkcją jest łączenie i wzmacnianie poszczególnych elementów tak zwanej zabudowy suchej. Można nimi wzmacniać sufity podwieszane, okna, bramy, drzwi, a także strony czy nawet ściany działowe.
Cechy kątowników stalowych
Dobrej jakości kątowniki stalowe powinny być stosunkowo lekkie, ale przy tym solidne i zachowujące bardzo wysoką trwałość, a także odporne na uderzenia i o bardzo dobrych parametrach akustycznych.
Typologia profili stalowych
Profile stalowe dzieli się na takie, które są otwarte oraz zamknięte ale nie pozbawione otworów. Tego typu elementy najczęściej wykorzystuje się do umacniania stropów, a także do prac klimatyzacyjnych czy też wodnokanalizacyjnych. Kształtowniki z kolei mogą być sufitowe, ścienne albo np. przyościeżnicowe
Kategoria korozyjności
Każdy kątownik stalowy posiada odgórnie przypisaną właściwą kategorię korozyjności, które oznacza się literami C.
Symbol C1 to wyjątkowo mała korozyjność, C2 – mała, C3 – średnia, C4 – duża, natomiast C5-I – bardzo duża czyli przemysłowa, a także C5-M czyli bardzo duża inaczej morska.